2023-2024 eğitim öğretim yılının bu son gününde sizlerle birlikte olmaktan ve karne heyecanınızı paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. 

Bugün 10.000 Öğretmenimiz ile 560 eğitim kurumumuzda öğrenim gören 134.000  öğrencimiz karnelerini alarak güzel bir tatile girmiş olacaklar. Uzun ve verimli geçen bir eğitim öğretim sezonunun ardından tatili hak eden anaokulundan liseye kadar tüm öğrencilerimizi kutluyorum. 

Eğitim öğretim yılının bu son gününde öğrencilerimizle birlikte tüm anne ve babalarımızın da tatlı bir telaş içerisinde olduklarını biliyor, tüm velilerimize de bize, öğretmenlerimize ve okullarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. 

Asıl ve önemli teşekkürümüzü de eğitim öğretim sezonunun sorunsuz bir şekilde sonuçlanması için emek sarf eden bütün yönetici arkadaşlarıma ve eğitimin temel taşı olan değerli öğretmenlerimize yapmak istiyorum. 

Bugün uzun bir eğitim ve öğretim yılının tüm ürününü toplayacağımız önemli bir gün. Yıl boyunca yaptığımız çalışmaların, hazırladığımız projelerin, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin ürününü toplayacağımız önemli bir Hasat Zamanı.

Sevgili Öğrenciler; 

Bizlerin bütün çabası sizlerin iyi bir eğitim alarak donanımlı, sağlıklı, mutlu bireyler olarak yetişmeniz içindir. Karne heyecanını yaşadığınız bugünde başarılı olanlarınız olacağı gibi beklediği notu alamayanlar da olacaktır. Aldığınız kötü notları değiştirmek, kendinizi geliştirmek ve eksikliklerinizi gidermek tamamen sizin elinizdedir ve bu tatil bunun için büyük bir fırsattır.  

Unutmayın ki karne sizin kişiliklerinizin ve becerilerinizin fotoğrafı değildir. Ancak karne, sizlerin çabalarınızı, özverinizi ve disiplininizi de gösterir. Önemli olan yarınlara hazırlandığınız bu günlerde eksiklerinizi görmeniz ve çalışmaya devam etmenizdir. Bu bakımdan okulda öğrendiklerinizin üstüne tatilde yeni bilgi ve beceriler ekleyerek öğrenme yolculuğunuzu çeşitlendirerek sürdürmeniz gerekiyor.

Çok çalıştınız, yoruldunuz ve güzel bir tatili hak ettiniz. Tatilinizi dinlenerek geçirirken kendinize okul dışında öğrenme fırsatları da oluşturmayı unutmayın. Unutmayınız ki dinlenmek, hiçbir şey yapmamak demek değildir.  Bu yüzden tatilde daha çok kitap okuyun, sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklere katılın, akrabalarınızı ziyaret edin. Yaparak ve severek öğrenmeyi ilke edinerek ilgi alanlarınızın kapısını aralayın, buna göre kendinizi geliştirin.

Yıl boyunca sizin için hazırladığımız ve uyguladığımız Tiyatro Zamanı, Kitap Okumaları, Münazara,  Nesilden Nesile Oyun Köprüsü gibi projeler öğrenme becerilerinizi geliştirmek ve çeşitlendirmek için sizlere yol gösterecektir.

Kıymetli Meslektaşlarım,

Eğitimin, değerleri ve kültürü kuşaklara aktarmak, diğer yandan geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda değişimi başlatmak ya da değişimi başlatacak insanları yetiştirmek olduğunu biliyoruz. Eğitim ve öğretim dönemi boyunca güçlü yarınlarımızın teminatı öğrencilerimiz için gösterdiğiniz üstün gayretten dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Saygıdeğer Veliler,

Karne notları, çocuğunuzun bir yıl boyunca gösterdiği çalışma davranışlarının ürünüdür.  Ancak bu notlar çocuğunuzun kişilik değerlendirmesi değildir. Karne sonucuna göstereceğiniz tepkinizde ve çocuğunuza yönelik tutumunuzda bunu göz önüne almalısınız.

Geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları ve en iyi şekilde yetişmeleri hepimizin ortak hedefi. Sizlerin de bu bilinçle her zaman olduğu gibi geride bıraktığımız eğitim ve öğretim yılında da çocuklarınızın yanında olduğunuzu yakından biliyoruz. 

Sizlerin, bu süreçte daima yanımızda olacağınız inancıyla; sevgili öğrencilerimizi, değerli meslektaşlarımı ve saygıdeğer velilerimizi kutluyor, tüm eğitim camiamıza iyi tatiller diliyorum.

 Mehmet YİĞİT

Elazığ İl Millî Eğitim Müdürü