Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği üyesi aynı zamanda Hafıza Teknikleri Uzmanı olan eğitimci-yazar Selami Danışmanoğlu’nun “Akıl Sarayınıza Hükmedin” adlı Hafıza Teknikleri kitabı çıktı.

“Kendisi bize kitabı hakkında şu bilgileri verdi: Depremi Elazığ da yaşayan bir eğitimci olarak deprem sonrası vücut kimyası bozulmuşöğrencilerin yaşayacakları en büyük sorunun bilgiyi akılda tutamama olduğunu biliyordum. Öğrenilen bilginin kalıcı bellekte kalması için bu işin olmazsa olmazı: Hafıza Teknikleri’dir. Bende bu tekniği kullanarak öğrenci-veli odaklı Türkiye’nin en kolay öğrenilebilecek bir Hafıza Tekniklerinin kullanıldığı “Hafıza Sarayınıza Hükmedin” kitabını yazdım. Niçin en kolay olduğunu da şöyle anlatayım: Bu kitabın diğer Hafıza Teknikleri kitaplardan ayrılan en belirgin özelliği; Fonetik Alfabe’sidir. Fonetik alfabe demek: sayıları kelimelere dönüştürmek demektir. Bu 100’lük bir ana sistem olup öncelikle rakamlar harflerle eşleştirilir. Bu alanda kitap yazmış olan yazarlar 100’lük fonetik alfabe dışına çıkmamışlardır. Kitapları 30 dile çevrilmiş olan Tony Buzan,“Aklına Hükmet” Kitabı’nda 100’lük ana sistemini 10000’e çıkarmıştır. Yazdığım bu “Akıl Sarayınıza Hükmedin” kitabı da tek bir sıçramayla 100’den 10000’e ulaşan Türkiye’de ki tek Hafıza Teknikleri kitabıdır. Kitapta verdiğim örnekler de Tony Buzan’dan çok daha fazladır. Dahası Tony Buzan’dan başlayarak bu alanda kitap yazmış herkesin fonetik alfabesindeki şifre kelimeler birbirinden farklıdır. Örneğin; Tony Buzan’da 34’ün karşılığı “mor” iken, Türkiye’de bu alanda yazılmış kitaplarda: ‘’Mit, nar, çatı, çit…’’ diye devam eder. Ama Türkiye’de kime “34” ne diye sorarsanız, herkesteki karşılığı: ‘’İstanbul’dur.’’

Bu kitap, bahsettiğim bu temel mantaliteden hareket ederek Fonetik Alfabe’yi; il plaka kodlarını Temel Hafıza Çivileri’ni çivileyerek oluşturdum.

Bu kitap ile herkes: Hafıza Çivileri Yöntemiyle 20 adetlik alışveriş listenizi hazırlayacak, rakamlarla raks edip onlarca ve yüzlerce sayıyı aklınızda tutacak, İkili (Binary) Sayılar Tekniği’yle inanamayacağınız sayıda 1 ve 0 rakamlarını hafızanıza alıp sayacak, Loci Tekniği ile Akıl Sarayı’nızda seyahate çıkacak, Akrostiş Tekniği ile bilgi kodlarını öğrenecek, yeni tanıştığınız insanların isimlerini hemen hatırlayacak,

100 Temel Eseri, acil telefon numaralarını, fonetik alfabe ile öğrenecek,

Gezegenler ve burçları Bağlama Metodu ile eğlenceli bir şekilde öğrenecek,

100-1000-10000 bilgi ezberleme aşamasını öğrenen öğrenciler: ”Keşke daha önceki zamanlarda bu teknikleri bilerek sınav zevkini yaşasaydım. ”diyecektir.

Bu kitabın PDF sine herkes ücretsiz olarak:www.hafizatekniklerikampusu.com sitemin dosyalar bölümünden ulaşabilir.

Ayrıca kar amacı gütmemek şartıyla bu kitabı özel eğitim kurumları, kamu ve belediyeler benimle yapacakları bir protokol çerçevesinde bu kitabı basabilirler.

Virüs salgını yaşadığımız bu günlerde evde kalan öğrenciler için bu kitabın önemi daha da artmıştır. Kitaptaki sosyal medya hesaplarımdan herkes bana kolaylıkla ulaşabilir.” Dedi.

Korona (Kovid 19) virüs salgınının derinden etkilediği çocuklarımıza, evde çalışmalarında fark yaratan bir uğraş sunma yönündeki tarifsiz gayret gösteren, EKG Derneği Üyesi Eğitimci-Yazar Selami Danışmanoğlu’na, eğitme sağladıkları katkı yönüyle EKG Derneği Yönetim Kurulu ve üyelerine Haber Sitemiz adına teşekkür ediyor, iyi ki varsınız diyoruz…